2014. június 25., szerda

Jegyzetek Wittgensteinhez

Wittgenstein szerint megbízható információink azokról a dolgokról lehetnek, melyeket nyelvileg képesek vagyunk megragadni, beszélni tudunk róluk. Ezek azok a dolgok, amelyekkel kapcsolatban érzéki vagy intellektuális tapasztalataink vannak. Ezen kívül ott van a misztikum, amelyről nem tudunk beszélni. Lehet, hogy csak egy üres "lufifogalom", mely csupán az elméleti szükségszerűség eredményeképpen jött létre; de az is lehet, hogy tényleg van "ott" valami.

2014. június 15., vasárnap

Jegyzet 7.

A "kimondhatatlan"/"elképzelhetetlen" az igazságkeresés témakörének csupán egy, ám nagyon érdekes eleme.

2014. június 13., péntek

Az elképzelhetetlenről

Az a csodálatos, fantasztikus és egyben rémisztő a világban, hogy a lehetetlenségeket leszámítva (ezekkel kapcsolatban nem tudok nyilatkozni) bármilyen elképzelés, amit kigondolunk, kigondolhatunk vagy még csak ki sem tudunk gondolni, igaz lehet.

                                                                      *

A nyelv, a fantáziával összekapcsolódva (vagy anélkül), kiváló eszköze annak, hogy bizonyos értelemben "bármit" elképzelhessünk. Ezek az elképzelések, a fenti kitételek mellett, mind lehetségesek lehetnek.

                                                                      *

Létezhet a lehetőségek egy olyan "univerzuma", melyek igazságát még elvileg sem tudhatjuk ellenőrzi, soha. Ezek a lehetőségek, amennyiben igazak, akár minden(?) tudásunkat felülírhatnák. Csupán azáltal, hogy kiötlöttük az "elképzelhetetlen" fogalmát, felhívtuk a saját figyelmünket erre a - talán mi magunk által létrehozott - "univerzumra". Maga az "elképzelhetetlen" mint fogalom megragadásának egyik eszköze éppen a nyelv.

                                                                      *

Az "elképzelhetetlenség" fogalma nem hagy, nem hagyhat nyugodni.