2012. április 30., hétfő

"Reménytelenül"

Ez a bejegyzés nem kifejezetten a saját gondolataimról fog szólni - illetve csak annyiban, amennyiben pár mondatot fűznék az alább közölt vershez. Nagyon rövid leszek: szerintem ez a néhány sor maga a papírra vetett zsenialitás. József Attila "Reménytelenül" című verséről van szó, ami számomra tökéletes kifejezője annak, amit az ember néha a megfejt(het)etlen világot szemlélve érez. Ezért is kap helyet itt. Jöjjön tehát a vers:


József Attila: Reménytelenül

Lassan, tünődve
Az ember végül homokos,
szomorú, vizes síkra ér,
szétnéz merengve és okos
fejével biccent, nem remél.
Én is így próbálok csalás
nélkül szétnézni könnyedén.
Ezüstös fejszesuhanás
játszik a nyárfa levelén.
A semmi ágán ül szivem,
kis teste hangtalan vacog,
köréje gyűlnek szeliden
s nézik, nézik a csillagok.
Vas-színű égboltban...
Vas-színű égboltban forog
a lakkos, hűvös dinamó.
Óh, zajtalan csillagzatok!
Szikrát vet fogam közt a szó - -
Bennem a mult hull, mint a kő
az űrön által hangtalan.
Elleng a néma, kék idő.
Kard éle csillan: a hajam - -
Bajszom mint telt hernyó terül
elillant ízű számra szét.
Fáj a szívem, a szó kihül.
Dehát kinek is szólanék - - 


Egyébként, ha van, akit érdekel, szívesen írnék valami elemzés-félét is arról, hogy számomra mit jelent ez a vers. Addig is jó emésztgetést kívánok hozzá (szerintem nem könnyű feldolgozni)!

2012. április 28., szombat

Agnoszticizmus(om)

Úgy gondoltam, ha már az agnoszticizmussal kapcsolatban indítottam blogot, nem ártana a bevezetőben írtaknál kicsit pontosabban tisztáznom, hogy mit is jelent számomra ez a világnézet.
Azzal szerintem nem mondok túl sok újat, hogy az agnosztikus szót legtöbbször olyan gondolatrendszerek megnevezésére használjuk, amik valamilyen módon a "végső kérdésekkel" kapcsolatos tudás hiányára épülnek. Mivel azonban eléggé szeretünk mindent még tovább bonyolítani, az agnoszticizmus sem csupán egyféle változatban létezik. Először is, a mi kultúránkban - számomra kevéssé érthető módon - a legtöbben az Isten létével vagy nemlétével kapcsolatos kérdést ill. az arra való válaszadás képtelenségét tekintik az agnosztikus gondolkodás alapjának, bár ez a megközelítés azért nem kizárólagos. Ezen túlmenően vannak, akik csak időlegesnek tekintik a tudás hiányát ("Jelenleg nem tudom/tudjuk, hogy..."), mások egyszer s mindenkorra megismerhetetlennek gondolják a valóságot ("Sosem tudhatom/tudhatjuk, hogy..."). Néhányan csak saját magukra mondják ki a tudásnélküliséget ("Nem tudom..." - de más azért tudhatja), néhányan pedig az egész emberiségre ("Nem tudjuk..." - mi, emberek, úgy általában). Végül vannak, akik megfelelő fogalomkészlet híján az egész problémát megragadhatatlannak tartják, tehát még a kérdésfeltevésig sem jutnak el. Mindezekre az "irányzatokra" - azért így idézőjelben, mert nem tudok róla, hogy bármelyiknek is lenne intézményesült változata - az angol weben még külön megnevezéseket is találhatunk (gyenge/erős agnosztikus, ignosztikus stb.), de ezeket most nem szeretném részletezni. A lényeg az, hogy még az agnosztikus gondolkodáson belül is nagyon sokféle változatot lehet elkülöníteni, ráadásul az ezek alapját képező szempontok könnyen kombinálhatóak, sokan pedig még hozzácsapnak egy keveset az agnoszticizmustól eltérő gondolatkörök tartalmából is (így lehet valaki agnosztikus teista/ateista)... Némi kombinatorikai ismeretek birtokában nem nehéz belátni, hogy az "agnosztikus" még korántsem egyértelmű megjelölés.
És akkor a saját nézeteimről: mint ahogy az a korábbiak alapján talán már sejthető, a magam részéről az utolsóként említett, radikálisabb változathoz állok közel. Nem gondolom, hogy a valóságot keresve tudnánk, hogy mit keresünk. A kérdés számomra, ahogy már írtam is, nem az, hogy "Létezik-e Isten?", hanem az, hogy "Mi a valóság?". Isten nem több, mint hipotézis, hasonlóan még sok más lehetséges elképzeléshez. Az, hogy a világ mögött Isten áll, semmivel sem plauzibilisebb feltételezés, mint az, hogy több isten létezik, hogy az univerzum személytelen erőkre vagy elvekre épül, vagy hogy a mindenség értelme a teásbögre az íróasztalom sarkán. Az is lehet, hogy a világnak egyáltalán nincs értelme: egy abszurd világ gondolatát ugyanúgy nincs okunk elvetni, mint egy értelemmel bíróét. Egyáltalán, mi az az "értelem"? Biztos, hogy ezzel a fogalommal kell közelítenünk a mindenséghez...? Az efféle kérdésfeltevések, azt gondolom, a végtelenségig folytathatók. Mondhatnánk, hogy ilyesmin gondolkodni butaság, de szerintem éppen az a lényeg, hogy képesek vagyunk ilyen sehova sem vezető gondolatfolyamok beindítására - sőt, talán csak erre vagyunk képesek. Nemhogy a választ nem ismerjük - a kérdést sem. Így, persze, azt sem tudjuk megmondani, hogy a fel nem tett kérdésekre valaha sikerül-e választ adnunk, vagy hogy minden emberre vonatkozik-e ez a reménytelen tudáshiány. A valóság mibenlétére vonatkozóan egyszerűen nincs tudásunk - vagy, hogy ne mondjak magamnak ellent, nekem biztosan nincsen.

2012. április 27., péntek

"Mi" vagyok én?

Az alábbi szöveg az angol blogom egyik korábbi bejegyzésének a fordítása. A stílus egy furcsa lelkiállapot eredménye, mindazonáltal a tartalmat most is érvényesnek gondolom.

Gyakran úgy érzem, nem vagyok más, mint egy testet öltött kérdés.
Csak egy dolog érdekel: a válaszom keresése. Ha egyszer sikerül megtalálnom, semmi más nem számít majd többé. Mindent és mindenkit - saját magamat is - csupán lehetséges eszköznek tekintek a válaszom megtalálásához - és miért is ne tenném? Egyrészt számomra minden más teljességgel értelmetlennek tűnik; másrészt még a létében sem lehetek biztos mindannak, amit magam körül látok.

Kérdés vagyok, és a válaszomat keresem.


Üdvözöllek:)

Nemrég elindítottam egy blogot, akkor még magyarul. A téma, ahogy most is, az agnoszticizmus volt. Néhány hónapig lelkesen írogattam, majd mikor úgy láttam, hogy itthon Magyarországon senkit sem érdekel a dolog, áttértem az angolra. Azóta rá kellett jönnöm, hogy szerencsére mégis vannak, akiket foglalkoztat a téma, velük szemben viszont nem igazán fair az angolkodás... Ezért aztán úgy döntöttem, hogy ezentúl két blogot fogok vezetni: egyet magyarul és egyet angolul, amiknek a tartalmát lehetőség szerint meg fogom próbálni szinkronban tartani.
Jó kérdés persze, hogy minek töröm magam ezzel a kétnyelvűséggel. Az ok egyszerű: magányosnak érzem magam a gondolataimmal. Nagyon erősen szellemi beállítottságú ember vagyok, rengeteget töprengek azokon az úgynevezett "nagy kérdéseken", de a környezetemben sajnos senki sem vevő az ilyesmire. Ezért úgy gondoltam, hogy itt a neten próbálok meg hasonló gondolkodású embereket keresni.
Hogy én magam hogyan szemlélem a világot, azt a blog címe elég beszédesen elárulja: agnosztikus vagyok. Ezen belül nálam némi specifikumot jelent, hogy a tudás hiánya számomra nem csupán a "Van-e Isten?" kérdéssel kapcsolatos nem-tudást jelenti, hanem úgy általában a valóság mibenlétével kapcsolatos nem-tudást. Isten számomra nem az egyetlen elképzelhető megoldása az egyébként abszurd világnak, hanem csupán egyet jelent a sok lehetséges hipotézis közül. Meglehet, hogy ez a felfogásom kissé már az ismeretelméleti nihilizmus felé húz, bár azonosulni azzal sem szeretnék... De nem szaladnék nagyon előre, elvégre ezekről a gondolatokról fog szólni a blog:)
Az első néhány bejegyzés terveim szerint - nem túl fantáziadús módon - az angol nyelvű bejegyzéseim fordításait fogja tartalmazni, aztán majd meglátjuk. Elképzeléseim már persze vannak...
Mindamellett természetesen nem csak a saját gondolataim szócsöve szeretnék lenni, úgyhogy bármilyen hozzászólást érdeklődéssel fogadok!