2012. szeptember 30., vasárnap

"Hiszek hitetlenül Istenben..." 2.

Még egy kis adalék az előző bejegyzés és általában az agnoszticizmus mint menekülési lehetőség témájához. Egy (pár napja már idézett) Ady-vers következik - fogyasszátok, emésszétek. Ha tehetném, a magam részéről a Jézusról szóló részeket cenzúráznám a szövegből, mivel a keresztény jellegű vallásossághoz soha nem volt, és igen valószínűnek tartom, hogy soha nem is lesz közöm - Adynak mint kálvinistának keresztelt embernek és zseniális költőnek azonban megbocsátom az ilyen irányú utalásokat. Jöjjön tehát a vers:


Ady Endre: Hiszek hitetlenül Istenben

 

Hiszek hitetlenül Istenben,
Mert hinni akarok,
Mert sohse volt úgy rászorulva
Sem élő, sem halott.

Szinte ömölnek tört szivemből
A keserű igék,
Melyek tavaly még holtak voltak,
Cifrázott semmiség.

Most minden-minden imává vált,
Most minden egy husáng,
Mely veri szívem, testem, lelkem
S mely kegyes szomjuság.

Szépség, tisztaság és igazság,
Lekacagott szavak,
Óh, bár haltam volna meg akkor,
Ha lekacagtalak.

Szüzesség, jóság, bölcs derékség,
Óh, jaj, be kellettek.
Hiszek Krisztusban, Krisztust várok,
Beteg vagyok, beteg.

Meg-megállok, mint alvajáró
S eszmélni akarok
S szent káprázatokban előttem
Száz titok kavarog.

Minden titok e nagy világon
S az Isten is, ha van
És én vagyok a titkok titka,
Szegény, hajszolt magam.

Isten, Krisztus, Erény és sorban
Minden, mit áhitok
S mért áhitok? - ez magamnál is,
Óh, jaj, nagyobb titok.

Az ateizmus iszonyata (sokadszorra)

Ha őszinte akarok lenni magamhoz, a józan megfontolások mellett van azért valami önáltatás (is) abban, hogy nem vagyok ateista. Elképzelhetőnek tartom ugyanis, hogy lehetségesek olyan megfejtések is a világ rejtélyére, amelyeket nem igazán szeretnék igaznak tudni. Korábban már írtam a hasonló aggályaimról, most egy kicsit tovább szeretném vinni az akkori gondolataimat. Eddig csupán a megsemmisülés elkerülhetetlenségét vetettem fel, mint a potenciálisan a következetes ateista elé tornyosuló legsúlyosabb nehézségek egyikét. Most a kiszámíthatatlanság gondolata következik.

Annak feltételezése, hogy nem létezik sem Isten, sem bármilyen más, a világot transzcendens módon összetartó princípium, magába foglalja a világ "nyitott" voltának elfogadását is. A "nyitott" szón ebben az esetben azt értem, hogy az univerzum előre meghatározott terv vagy külső felügyelet nélkül, irányítatlanul és irányíthatatlanul fejlődik tovább és tovább. Persze, a fizikai törvények ennek a fejlődésnek az útját bizonyos szempontból keretek közé szorítják, de ezeknek a tudatossághoz hasonló különleges képződményekre gyakorolt hatása egyelőre aligha megjósolható, pláne nem befolyásolható.

A tudatot azért helyezem az itt boncolgatott kérdés középpontjába, mert, ha nem tévedek, ez az egyetlen olyan szubjektum, amely képes a szó szoros értelmében elszenvedni a világ változásait. Na már most: ha a természet az általunk tapasztalható jelenségek szintjén nem állandó jellegű, elképzelhető, hogy a jövőben olyan változások is végbemennek benne, melyek magát a tudatosságot is érintik. Lehet, hogy a tudat mint olyan egy idő után egészen más jellegű lesz, mint amilyennek most érzékeljük. Hogy ez a felvetés nem tökéletesen irreális, elég, ha belegondolunk, milyen hatalmas a különbség az alkotó, érző, szenvedő emberi tudatosság és a vegetatív funkciókra beállított, kezdetleges állati "tudat" között. Kétségtelen, hogy az előbbi kialakulásához olyan evolúciós változások vezettek, amelyek (legalábbis) a túlélés szempontjából hasznosnak bizonyultak. De elképzelhetetlen-e, hogy ez a fejlődés előbb vagy utóbb kontraszelektívvé váljon? Hogy a tudatosság olyan formái váljanak általánosság, melyeket ma inkább az elmebetegség kórképeiként tartunk számon? Mi lesz, ha egyszer skizoid, hasadt személyiségű vagy ma még más okokból "deviánsként" kezelt tudatú emberek népesítik be a földet?! Nem vagyok biztos abban, hogy evolúciós szempontból ez a variáns annyival előnytelenebb lenne a jelenleginél. Egy nem integrált személyiségű illető például kiválóan külön tudná választani egymástól az élete különböző területeit, nem zavartatva magát az egyes tevékenységek közben a más területeken esetleg jelentkező nehézségektől. Az emberi élet bőven rejt olyan kihívásokat, amelyek egy idő után azt eredményezhetnék, hogy végül a "betegség" váljon normalitássá. Sőt, könnyen lehet, hogy már jelenleg is egy efelé tartó tudatosság rabjai vagyunk (gondoljunk csak az ún. "túlélési ösztön", "életszeretet" jelenségeire egy egyébként igencsak kilátástalan és végül mindenképpen a megsemmisülés felé tartó életben - mik ezek, ha nem kényszerképzetek?!). A tudatosság sokféleképpen torzulhat az evolúció kiszámíthatatlan útjain. Ami azonban objektíve, a nyers túlélés szempontjából előnyösnek számít, nem feltétlenül az annak a hatalmas komplexumnak a szempontjából, amit jelenleg "emberinek", "tudatosságnak" stb. tartunk. Az így előálló helyzeten viszont, éppen az előbb említett, talán beteges életvágy miatt egyszerű kihalással aligha tudnánk segíteni, más módszerek alkalmazása pedig talán még lehetetlenebb vállalkozást jelentene. Hasadt, átláthatatlan, torz önmagunk rabjaivá válhatnánk.

Ha nincs Isten, nemigen hiszem, hogy lenne abszolút, elvi akadálya az ilyen jellegű változásoknak. Az út nyitott az ember és tudatossága kiszámíthatatlan elfajzása felé.

2012. szeptember 27., csütörtök

"Hiszek hitetlenül Istenben..."

Én mondjuk még hitetlenül sem, de annyira illett a most következő bejegyzéshez a fenti Ady-idézet, hogy nem tudtam ellenállni a kísértésnek, hogy ezt válasszam címül. Ha másra esetleg nem is, arra biztosan jó ez a blog, hogy segít tisztáznom magamban néhány nem jelentéktelen világnézeti kérdést. Tegnap este (elalvás előtt/helyett, ehemm...) valahogy beugrott, hogy milyen megnyugtató is volt az, amikor, még jópár évvel ezelőtt, minden este imádsággal zártam a napot. Az Istenben való hitem teljes elvesztését kb. négy éve az tette kézzelfogható valósággá számomra, amikor észrevettem, hogy képtelenné váltam az imádkozásra. Azóta sem tudok - sem elalvás előtt, sem máskor, pedig sokszor mintha késztetést éreznék rá. Mindennek alapján a tegnap felmerült gondolataimból végül egy furcsa következtetést sikerült levonnom: a mai napig imádkozom. Mégpedig azzal, hogy tudatosan nem imádkozom.

Írtam már arról, hogy vannak az életvitelemnek a most említetthez hasonló, általam kvázi-vallásosnak nevezett jellegzetességei. Sőt, jobban belegondolva, az életem (szinte) teljes egészét ilyen "maradványtünetek" hálózzák be. Úgy veszem észre, hogy az elmúlt évek során csak a hittől sikerült megszabadulnom, a vallásosság egyéb jegyeitől nem. Az jutott eszembe, hogy érdekes lenne listaszerűen összeszedni ezeket - csak hogy lássam, mennyire kísér tovább a múltamnak ez a talán legfontosabb szelete. Nézzük, mik is jutnak eszembe:
  • Anti-imádság. Az imádság tudatos elutasításával definiálható hitetlen imádkozásról már az előbb szóltam - ennek felfedezése volt az, ami a mostani bejegyzés megírásához vezetett.
  • Ha (isten)hitem már nincs is, egy, a gondolataim vezérfonalát képző fogalom ma is "uralkodik" az elmémen: az ismeretlenségé. Ebben nem kell hinni, nem kell tisztelni, viszont lehet törekedni a megismerésére. Ebben pedig már benne rejlik a gondolkodásom következő kvázi-vallásos jellegzetessége, az
  • Elkötelezettség. Feladatomnak, életcélomnak tekintem az ismeretlenség kutatását. Ahogy a hívőnek Isten szolgálata, számomra az ismeretlenség fürkészése jelent az életprogramot, a cselekedeteim mögötti legfontosabb mozgatórugót. És mellesleg - sokszor - az elérhető legnagyobb örömöt is. Ez sem idegen a vallásosságtól.
  • Erkölcs. A hívő számára az erkölcs legfontosabb forrása Isten szava, melyet többnyire valamilyen szentnek tekintett könyv vagy élő ember közvetít számára. Az én szememben az erkölcs legfőbb forrása a megismerésre törekvő ember lelkiismerete. Ez utóbbinak, miközben feltérképezni igyekszik a világot, számolnia kell azzal, hogy rajta kívül (esetleg) mások is létezhetnek. Hogy velük kapcsolatban mi a helyes bánásmód, arra a hit hiánya semmilyen útmutatást nem ad. A válaszokat - melyek eredetükből és jellegükből fakadóan folyton instabilak maradnak és gyakran változhatnak - a hitetlen csak a saját lelkiismeretétől várhatja. Ahogy igazából az esetleges "bűnök" alóli feloldozást is (lévén az ilyen értelemben vett erkölcs valahol mindig privát jellegű marad).
  • Szent könyvek. Számomra nincsenek. Ellenben vannak olyan írásművek, amelyektől a "közönséges" könyveknél több, hasznosabb segítséget remélek a világ megismerésével kapcsolatban - ezért fogyasztom nagy érdeklődéssel a filozófiai és újabban a különböző tudományos vizsgálódások eredményképp keletkező (és, bevallom, lehetőleg az én szintemre leegyszerűsített) írásműveket. De ilyen kvázi-"szentírás" lehet az szépirodalom, a művészet, de akár egy táj vagy egy helyzet is, ha megfelelő nyitottsággal közelítünk feléjük.
  • Akkor jöjjön az első kiegészítés: alázat. Nem, igazán nem tudnám megmondani, hogy ez az érzés helyénvaló-e, a racionalitással való kapcsolatát pedig végképp megfoghatatlannak érzem. "Alázat" alatt ebben az esetben éppen azt értem, amit az általam ismert vallások jelentős része is: főhajtást a világ megfoghatatlansága, kiszámíthatatlansága, fölöttünk való hatalma előtt. Annak elismerését, hogy a mindenséget (jó eséllyel) nem az én akaratom irányítja; hogy az engem körülvevő kavargáson semmilyen módon nem tehetek erőszakot, legyen szó akár szellemi, akár fizikai törekvéseimről. Alárendelődést a "sorsnak", a véletlennek; a saját semmisségem megsejtését a világgal szemben. Nem kell túlságosan elmélyülni a vallásfilozófiában ahhoz, hogy ezeknek a gondolatoknak a vallásos jellegét (és talán gyökerét is) felfedezzük.
Azt hiszem, a fenti listát a későbbiekben még bővíteni fogom, első nekifutásra ennyi jutott eszembe. Arra azonban már ez a néhány pont is elég volt, hogy megerősítse a saját kvázi-vallásosságommal kapcsolatban eddig felmerült, időközben egyre jobban körvonalazódó sejtéseimet. Hogy bajnak tartom-e, ha ezek a sejtések helyesek? Azt hiszem, nem, de ezen a kérdésen még, úgy érzem, nem ártana alaposabban elgondolkodnom.

2012. szeptember 26., szerda

Apológia a vallástalanság mellett

Hulla fáradt vagyok, úgyhogy nem ígérem, hogy nyelvileg tökéletes bejegyzést fogok alkotni, de egy ma délután lefolytatott beszélgetésem hatására egyszerűen muszáj vagyok írni a témáról.:)

Tehát: apológia a vallástalanság mellett. Ugyan minek? Talán rossznak, elítélendőnek tartom a vallásosságot? Nem, a magam részéről erről egyáltalán nincs szó. Az én életemnek is voltak olyan időszakai (sőt, a tizenéveim végéig gyakorlatilag folyamatosan ilyen állapotban éltem), amikor különböző okokból szükségem volt a vallásra. Utólagos önkritikaként azonban megfogalmazhatok egy nagyon általános és, meglehet, kissé túlzottan is általánosító következtetést a vallásosság természetével kapcsolatban: bár sok kérdésre választ adhat, a vallásosság intellektuális szempontból nem korrekt.

A fenti állítás melletti érveimet két pontban szeretném összefoglalni: az elsőben a vallásosság ismeretelméleti, a másodikban az etikai inkorrektségére próbálom meg felhívni a figyelmet.

Első körben nézzük az ismeretelméleti inkorrektség kérdését. Mivel a klasszikusnak nevezhető istenérveket - amik alkalmasak lehetnének a vallásosság legitimálására - mára, úgy gondolom, meghaladottnak tekinthetjük, egy kissé modernebb elgondolást helyeznék az ezzel kapcsolatos elmélkedés középpontjába: Blaise Pascalét. Pascal gondolatmenetét kissé parafrázisszerűen visszaadva azt mondhatjuk, hogy egyszerűen célszerű hinnünk Istenben: hiszen, ha Isten létezik, értékelni fogja az imádatára fordított igyekezetünket; ha pedig mégsem létezik, legalább a saját életünket kellemesebbé tehetjük a reménytelenségérzet kiküszöbölésével.

Nos, úgy gondolom, ez az eszmefuttatás két pontos is hibás. Egyrészt nehezen tudom elképzelni azt az Istent, aki jó szemmel nézné a teremtményei haszonleső viselkedését. Gondoljunk csak bele, mit éreznénk az iránt, aki csak érdekből tesz a kedvünkre?! A másik problémám azonban ennél sokkal mélyebb tartalmú: röviden arról van szó, hogy a "célszerűség" önmagában képtelen ontológiai státuszt adni annak, amire irányul. Az, hogy Istenben talán célszerű, hasznos hinni, még egyáltalán nem teszi valószínűbbé (vagy valószínűtlenebbé) azt, hogy Ő maga létezik. A két szempont tökéletesen független egymástól. Az "Isten létét célszerű feltételezni, ezért hiszek Benne" kijelentés fényévnyi távolságokból szemet szúró intellektuális következetlenség. Jobban mondva inkorrektség - önmagunkkal és mindazokkal szemben, akiket megpróbálunk meggyőzni a saját ilyen módon felépített hitünk megalapozottságáról.

A vallásosság intellektuális inkorrektségének másik forrása etikai jellegű. Röviden arról van szó, hogy a vallásos megalapozottság önmagában nem képes magasabb rendű értékrendek kialakítására. Amennyiben saját etikai állásfoglalásainkat csupán annak alapján nyilvánítunk helyesnek, hogy azt valamely vallás legitimálja, úgy gondolom, helytelenül járunk el.

Az ezzel kapcsolatos állásfoglalásom bevezetéseként hadd szóljak pár szót a kultúránkat meghatározó egyik legfontosabb vallási eredetű viselkedésszabályzatról, a Tízparancsolatról. Noha ennek tartalmát gyakran még a magukat szigorúan ateistának vallók is nagyrészt elfogadhatónak és követendőnek tartják, azt gondolom, ez csupán végiggondolatlan társadalmi beidegződések eredménye. A parancsolatok egy része a vallástalan elme számára komikus, más pontjai pedig egyszerűen nem olyan abszolút érvényűek, mint amit egy "szent" szövegrészlet tanításaitól elvárnánk. Ami viszont még súlyosabbá teszi a vallás - és ezen belül ebben az esetben természetesen leginkább a kereszténység - etikai felsőbbrendűségét, az a Tízparancsolat és általában a teljes Biblia morális merevsége. Lássuk be, Isten nem lehetett túlságosan előrelátó, amikor a biológiai és társadalmi evolúció révén folyamatosan alakuló teremtményei elé évezredeken keresztül érvényesnek tekintendő erkölcsi etalont állított. Úgy gondolom, a Biblia - legalábbis a kevésbé véres Újszövetség - által előírt viselkedési szabályok teljessége ténylegesen megvalósítható a gyakorlatban, nehezen tudom azonban elképzelni, hogy az ilyen életvitel különösebb szeretetteljességről vagy együttérzésről tenne tanúbizonyságot a hozzá ragaszkodó emberrel kapcsolatban (hogy az ésszerűség nagyfokú hiányáról már ne is beszéljünk). Lehet szeretni a felebarátainkat, de ez az illető felebarátokat (és talán minket magunkat sem) nem fogja visszatartani attól, hogy vétlen embereket bántalmazzanak, kínozzanak, tönkretegyenek. Lehet őrizkedni az élet elvételétől, de ez vajon feledteti-e az éveken keresztül morfiumon élő beteg fájdalmát? Lehet a "hitnek, a reménynek és a szeretetnek" élni, csak éppen az életünk hazug lesz és ostoba. Egyszóval, lehet a Bibliának és a Biblia szerint élni, ám az emberi világ (ma már) nem konform az ott leírtakkal. A vallásosság tehát etikai szempontból sem ad kielégítő választ az élet kihívásaira. A készen kapott erkölcsi szabályok gondolkodás nélküli elfogadása pedig nem más, mint intellektuális inkorrektség.

A fenti érvek ismertetése után lássuk, mit kínál a vallástalanság a vallásos élet inkorrektségével szemben. Első közelítésben: semmit. A vallástalan világnézet önmagában nem mond többet az őt megélő ágensről, mint azt, hogy az illető nem kötődik egyetlen vallásos hagyományhoz sem. Második közelítésben aztán már kissé többet mondhatnánk a vallástalanság intellektuális korrektségének/inkorrektségének kérdésével kapcsolatban, azonban mivel magának a jelentéségnek (ti. a vallástalanságnak) is szinte végtelen számú változatát kellene a kérdés alapos megítéléséhez figyelembe vennünk, az alábbiakat csupán egy lehetséges variáns, az általam is képviselt agnoszticizmus vizsgálatára szűkítem le.

Önmagában persze maga az agnoszticizmus sem jelent intellektuális korrektséget. Az ember mondhatja azt, hogy nincs kedve elvont, filozófiai jellegű dolgokkal bíbelődni, ezért agnosztikus lesz (egyéni beállítottságtól függően a "nem tudom"-ot akár könnyebb is lehet kimondani a "hiszek"-nél). Megfelelő - intellektuális erőfeszítésekre hajlandó - hozzáállás esetén azonban az agnoszticizmus többet ad ennél. Amennyiben a nemtudás kinyilvánítása összekapcsolódik a helyes nézetek keresésével, az intellektuális korrektség igényével, ez utóbbival kapcsolatban sokkal messzebbre juthat, mint bármely vallásos jellegű világnézet. Az önmagát komolyan vevő agnosztikus két legfőbb jellemzője a szkepszis és a változásra való hajlandóság - úgy az ismeretelméletben, mint az etikában. Az agnosztikus, ha nem akar ellentmondani a tudás meglétét tagadó önmagának, nagyon komolyan fontolóra vesz minden, az előbbi területekkel kapcsolatban (is) általa hozzáférhető lehetőséget, és korábbi tapasztalatai és szellemi eredményei alapján dönt azok helyességének vagy helytelenségének feltételezhetőségéről. Az agnosztikus számára nincs készen rendelkezésre álló bizonyosság. Ennek eredményeképpen a világnézetet valló egyén ismeretelméleti és etikai állásfoglalása dinamikus. Lehetséges, hogy a magát agnosztikusnak valló ember is eljuthat egyszer valamilyen nyugvópontig, bizonyosságig az előbb megjelölt kérdéskörökkel kapcsolatban (bár én még sosem találkoztam agnosztikussal, akinek ilyesmi sikerült volna), addig azonban kötelességének érzi azt, hogy nézeteit folyamatosan felülvizsgálja. Nyilván, ha így gondolkodunk, nemigen számíthatunk a tetteink, gondolataink abszolút megalapozottságára: könnyen lehet, hogy tévedünk, és ha így van, képesnek kell lennünk belátni a tévedésünket. Mi több, képesnek kell lennünk bocsánatot kérni. Az agnosztikus gondolkodás mind ismeretelméletileg, mind etikailag vezethet később megcáfolódó nézetekhez, az utóbbi esetében akár katasztrófához is - ezektől azonban a vallásos világnézet sem mentes. A különbség abban van, hogy a vallástalan agnosztikus ténylegesen tudomásul veszi a saját emberi korlátait: a megismerésre törekszik, de ha ebben valahol hibát vétett, igyekezni fog azt kijavítani, vagy legalább valahogy kompenzálni. A vallásos világnézet esetében, ha az azt követő egyén tetteit az általa szentnek tartott vallás tanaival legitimálja, ilyesmi nem lehetséges. Az agnosztikus tévedhet, okozhat szenvedést, ölhet embert - a vallásos is (gondoljunk csak a számos tévesnek bizonyult bibliai állításra, a vallási szabályok betarthatatlanságából fakadó állandó frusztrációra, a vallási háborúkra stb.). A különbség abban áll, hogy az agnosztikus felelősen felülvizsgálja az ilyen jellegű tetteit (aminek eredményeként legjobb belátása szerint vagy elítéli őket, vagy nem) - a vallásos (lévén szerinte mindez Isten akaratából és esetleg az ember eredendő [figyeljük csak a felelősség elhárítását!] bűnösségéből ered) nem vagy csak igen torz módon. Ha nem így tesz, önmagával kerül ellentmondásba - ami pedig egy újabb, harmadik érv a vallásosság intellektuális inkorrektsége mellett.

Most látom, hogy kissé hosszúra nyúlt ez a gondolatmenet, ráadásul talán nem is a legkönnyebben követhető. Remélem azonban, hogy ha mást nem is, azt sikerül elérnem vele, hogy az erre járók legalább egy percre elmerengjenek saját nézeteik jellegén. Nem, nem felülírni kell - csupán őszintén, előítéletektől mentesen gondolkodni.

2012. szeptember 10., hétfő

Filozófiát tanulni?!

A mai napon - köszönhetően pár előzetes értesítés nélkül elmaradt órámnak - lehetőségem nyílt hosszabb (jóllehet teljes tétlenségre ítélt) időt az egyetemem Filozófia Intézetének épületében eltölteni. Az előbb jelzett tények miatti általános bosszúságomon túl érdekes dolgok kavarogtak a fejemben, miközben, enyhítve a várakozás unalmát, az üres folyosókat róttam. Leginkább az, hogy az épületben tanulók nem is tudják, milyen szerencsések.

Néhány éve, az egyetemi szakválasztásomkor sok dolog motivált. A késő-kamaszkori (mára alaposan kikopott) illuzórikus eszményeken túl a külső tanácsok, a saját személyes érdeklődésem és bizonyos pénzügyi megfontolások játszották ebben a legfontosabb szerepet. Filozófiát tanulni, bár kósza ötletként ez is megfordult a fejemben, nem igazán akartam, több okból sem. Egyrészt - ma is azt hiszem, jogosan - nehezen tudtam elképzelni, hogy anyagilag képes leszek "puszta elmélkedésből" fennmaradni. Másrészt, bár a középiskolában szerencsére tanultam filozófiát és le is érettségiztem belőle, annak nyelvezetét, gondolkodási sémáit, egyes problémafelvetéseit nem éreztem igazán közel magamhoz. Harmadrészt pedig - és ez a legfontosabb - úgy éreztem, a filozófia tanulmányozása számomra olyan, személyes örömet szerző időtöltés, amit kár lenne elrontani azzal, hogy hivatalos keretek közé szorítom.

Ha meg kellene mondanom, mit jelent számomra a filozófia, azt mondanám: eszközt. Segítő (vagy annak gondolt) eszközt a kereséshez, amire saját tárgytalan nem-tudásom késztet ellenállhatatlanul. Valószínűnek tartom, hogy a kutakodásnak "a bölcsesség szeretetén" (milyen szép kifejezés ez) kívül még más módozatai is rendelkezésünkre állnak: taníthatnak az élményeink, az érzelmeink, az álmok-látomások is. Taníthat a test, a lélek - és nem csupán a szellem, ahogyan ezt már korábban is lejegyeztem. Abban már kevésbé vagyok biztos, hogy az utóbbiak értelmezéséhez, feldolgozásához, a keresés célja szempontjából hasznos felhasználásához nem lenne szükség a filozófia által nyújtható segítségre. Számomra a tisztán intuitív vagy érzelmi megismerés a filozófiai jellegű gondolkodás közreműködése nélkül nehezen tűnik elképzelhetőnek, bár lehet, hogy ezen véleményem pusztán a saját gondolkodásom jellegzetességeiből fakad. Ez utóbbinak mindenesetre nagyon is fontos része az, amit a filozófiából meríteni tudok.

Akkor végső soron hogyan is áll a helyzet a filozófia "hivatalos", egyetemi keretek közötti tanulásával kapcsolatban? Remélem, nem fogtok különösebben őrültnek gondolni, de egyre inkább úgy érzem, vágyom arra, hogy ebbe egyszer belevághassak. Noha korábban különböző okokból elutasítottam a filozófiai képzésben való részvételt, ezek az akadályok mára elhárultak: az anyagi helyzetemet egy másik szakterületen folytatott (és bizonyos eredményeket már mutató) tanulmányaim nyomán remélem stabilizálni (ha pedig ez mégsem sikerülne, mostanra több alternatív ötlettel rendelkezem, mint amennyi mondjuk az érettségi után eszembe jutott volna); a filozófiai nyelvezet és témaválasztások - a nem kevés olvasásnak köszönhetően - mára sokkal könnyebben befogadhatóak számomra, mint korábban. Végül pedig, megint utoljára hagyva a legfontosabbat, már nem érzem azt, hogy az egyetemi képzésben való részvétel ronthatná a filozófiához való személyes viszonyomat. Ellenkezőleg: az elmúlt sok-sok (tényleg sok) év során szabadon és (az előbbiből fakadóan) szertelenül, néha kissé kaotikusan szemezgethettem a filozófiai művek rengetegéből. A legkevésbé sem hiszem, hogy ez haszontalan tevékenység lett volna - rengeteg információt sikerült ilyen módon magamba szívnom, bizonyos területekkel kapcsolatban viszonylag tájékozottá váltam, a megtanultak közül sok olyasmi van, amit a saját gondolkodásomba építve magam is felhasználhattam. Lehetséges azonban, hogy a szabad "garázdálkodás" évei után érdemes lenne kipróbálnom, mit érhetek el, ha a filozófiai ismeretek egy többé-kevésbé rendszerezett, elemeiben egymással különféle módokon összekapcsolt, a területhez nálam sokkal jobban értők által együvé sorolt "csomagjával" is megismerkednék. Ha - például azután, hogy a jelenlegi szakmámban sikerül a megfelelő szintű diplomát megszereznem - valóban a filozófia szak elvégzése mellett döntenék, ezért tenném.

Hogy lesz-e mindebből valami, majd meglátjuk...

2012. szeptember 9., vasárnap

Nyárvégi összegző

Néhány hónappal ezelőtt (hadd írjam le: frissen lediplomázva:)) komolyan elgondolkodtam azon, vajon mivel is fogom tölteni a szeptemberig hátralévő hosszú időt. Az akkori érzéseim nyomát most is őrzi a blog: azon túl, hogy meglehetősen profán okok miatt muszáj volt munkát találnom, elkeserített az űr is, ami egy kivételesen tevékeny időszak után hirtelen támadt körülöttem. Nem tudtam, mit tudok kezdeni ezzel a szabadsággal; a legnagyobb félelmem az volt, hogy ezekben a tétlen hetekben sikerül majd a szellemi önkínzást olyan szintre fejlesztenem, amiből nehéz lesz ép elmével kilábalni. Végül sem a tétlenség, sem az őrület nem tudott elhatalmasodni rajtam. Azon túl, hogy végigdolgoztam a nyarat, elmondhatom, hogy a mai nappal egy nagyon komoly elmélyülést lehetővé tevő időszakot zárok le (egy kis időre? vagy hosszabbra? ki tudja...). Most úgy érzem, ez fog hiányozni: a zavartalan, sokszor izgalmas, sokszor kínzó, néha örömteli, de mindenképpen mély gondolati tevékenység lehetősége.

Hogy fejlődtem-e a nyár alatt? Kérdés, mit tekintünk fejlődésnek. Ha mennyiségileg, a befogadott és feldolgozott információmennyiséget tekintve vizsgáljuk a dolgot, akkor biztosan. Rengeteg dologgal kapcsolatban volt lehetőségem komolyabban elgondolkodni, új módszerekkel gazdagítottam a szellemi apparátusomat, több új területtel is megismerkedtem. Hogy mindez jelent-e minőségi fejlődést, nem tudom. Agnosztikusként, azt hiszem, az ember kénytelen elfogadni egyfajta erkölcsi nihilizmust - nincsenek objektív etikai mércék sem a tettek, sem a személyes fejlődés megítéléséhez. Nem tudom, a tisztaság vagy a bemocskolódás felé tettem-e lépéseket, mert nem tudom, léteznek-e ezek a fogalmak, és ha igen, mit jelentenek. Jobb ötlet híján tehát maradok továbbra is az, akiként ezt a nyári utat végigjártam: őszintén "hitetlen" és "tudatlan" ember, aki reméli, hogy tart valahová - ha egyáltalán van hová tartani.

Ha valamit az elmúlt pár évben megtanultam, az az, hogy nem igazán érdemes néhány hónapnál hosszabb távra pontos terveket készítenem (ha ilyesmire vetemedtem, azt az élet előbb vagy utóbb, de rendszeresen felülírta). Azzal kapcsolatban tehát, hogy mit várok a most következő időszaktól, csupán az elkövetkezendő néhány hónappal kapcsolatos elképzeléseimről tudok írni.
Először is egy számomra meglehetősen új és izgalmas területtel kezdek majd mostanában megismerkedni. Remélem, hogy az, amit itt megtanulhatok, nem pusztán mint jelenlegi és leendő munkavállalónak, hanem mint alapvetően szellemi beállítottságú embernek is képes lesz számomra nyújtani valamit.
Remélem, meg fogok tudni küzdeni azzal a sok-sok feladattal, ami egyelőre olyan ijesztően tornyosul fölém.
Remélem, most is hoz majd elém az élet olyan embereket, helyzeteket, tapasztalatokat, akiktől és amelyekből értékes dolgokat tanulhatok. És, ha úgy adódik, remélem, hogy értéket adhatok át majd akkor is, ha nekem magamnak kell tanítanom (nem csak a katedráról).
Végül pedig remélem, ezután sem kell majd csalódnom magamban - sem leendő(?) értelmiségiként, sem - és ez az igazán fontos - kereső-gondolkodó-érző emberként.

Hogy mikor adódik legközelebb a mai nappal véget érthez hasonlóan hosszas, nyugodt elmélyülésre alkalmas időszakom, nem tudom. Mindazonáltal szeretném és megpróbálom a következő hónapokat arra használni, amire az általuk kínált lehetőségek alapján alkalmasnak tűnnek: "anyaggyűjtésre" a további szellemi "építkezéshez".